Mezoterapi; ağrı veya hastalıkları, vücutta bulundukları yere lokal olarak uygulanan mikro enjeksiyonlar yoluyla kontrol altına alan ya da tedavi eden bir tıbbi uygulamadır.

Yüz mezoterapisi mezoliftingi cilde canlılık ve parlaklık veren bir işlemdir. Yapılan işlem ile birlikte elastin ve kolajen sentezi aktive olur böylelikle cilt sıkılaşır, gerilir ve toparlanır. Cilt üzerine sürülen kozmetik kremler cilt bariyerini tam olarak geçemediği için cildin alt tabakalarına etki edememektedir.

Ancak yüz mezoterapisi işlemi sayesinde kullanılan cilde faydalı ilaçlar cildin alt tabakalarına kadar etki eder. Böylelikle istenen etki hemen gözlenir ve etki süresi de artar. Yüz mezoterapisi (mezolifting) yüzün her bölgesine, boyun, dekolte ve el bölgesine uygulanabilen bir işlemdir. Piyasadaki ürün çeşitliliğinden dolayı bazı ürünlerde 1 seans yeterli olurken, bazı ürünlerde ise 3-4 seans gerekebilmektedir.

Mezoterapide  hyaluronik asit, hücre tazeleyeci vitaminler, aminoasitler, antioksidanlar gibi yaşlanma karşıtı, cildin ihtiyacı olan, cilde dolgunluk veren, nem oranını dengeleyen ürünler kullanılır. Cildin ihtiyacı olan bu ürünler cilde mikro iğneler ile uygulanmaktadır.

Yüz mezoterapisi ile zaman içinde ciltte eksilen vitaminlerin ve hyaluroik asidin yerine konulmasına bağlı, ciltte yenilenme, cildin nem ve elastikiyetinde artma sağlanır.

Uygulanan cilde faydalı ilaçlar sayesinde kısa vadede parlaklık ve canlılık, orta ve uzun vadede ise cilt yapısının elastikiyeti ve gerginliği sağlanır. Ciltteki matlık ve ton farklılıkları ise zaman içinde azalır. Güneş hasarı ve kolajen kaybı birleşerek cildin dolgunluğunu ve görünümünü bozar.

Yüz mezoterapisinde ilaçlar küçük miktarlarda karıştırılarak cildin içine ve altına direkt olarak verilir. Mezoterapi ile cilt etkili maddelerden kısa sürede faydalanabilir. Ayrıca ilaçlar çok az miktarda verildiği için kullanılan maddelerin yan etki olasılığı oldukça azdır.

Yüz mezoterapisi (mezolifting) cildi yenileyen, cilt kırışıklığı ve cilt sarkmalarına etkili olan doğal ve faydalı bir yöntemdir. Mezolifting oldukça etkili bir yaşlanma karşıtı tedavi yöntemidir. Yüz mezoterapisi sonrası, cilt daha taze ve dinlenmiş görünür. Cildin elastikiyeti artar ve cilt sarkması azalır. Kırışıklıklar hafifler. Cilt aydınlık bir görünüme kavuşur.

Yüz Mezoterapisi  İşlemi̇ Nasıl Uygulanır?

Yüz mezoterapisinde uygulama öncesi cilt temizlenir ve dezenfekte edilir. İşlemden yarım saat önce anestezik kremler ile uygula bölgesinin ağrı ve acı hissiyatı azaltılır. Yüz mezoterapisinde, hazırlanan karışım çok küçük ve ince iğnelerle cilt içine veya üstüne verilir.

Yüz mezoterapisi sonrası cilt daha dinç ve parlak görünür. Yüz mezoterapisi başlangıçta 1-4 hafta aralıklarla uygulanır. Ortalama 4-6 seans sonrası 3-6 ayda bir tekrarı yapılabilir. Yüz mezoterapisi sonuçları ikinci seanstan sonra ortaya çıkmaya başlar. Tedavi bittikten sonra cilt yenileme etkisi devam eder.

Yüz Mezoterapisi  Kimlere Uygulanmaktadır ?

Parlaklığını ve canlılığını yitirmiş cilde sahip olanlara,

Cildinde sarkma ve kırışıklık sorunu bulunanlara,

Yorgun görünümlü cilde sahip olanlara,

Sigara kullanımına bağlı olarak cildi hasar görmüş kişilere,

Zararlı güneş ışınlarının etkilerini en aza indirmek isteyen kişilere,

Cildi güneşten zarar görmüş kişilere,

Cilt lekelerini en aza indirmek isteyen kişilere ve Sivilce izi ve yara izinden kurtulmak isteyen kişilere yüz mezoterapisi işlemi uygulanabilmektedir.

Yüz Mezoterapisi Kimlere Uygulanmamaktadır?

Hamile olan ve emzirme döneminde olan kadınlara,

Regüle olmayan diyabet hastalarına,

Damar tıkanıklığı olan ve geçmişte felç geçirmiş olanlara,

Kan pıhtılaşma bozukluğu olanlara,

Kalp hastalığı olanlara,

Cilt enfeksiyonu olanlara ve

Uygulanan maddeye karşı alerjisi bulunanlara mezoterapi işleminin uygulanması önerilmemektedir.

Yüz Mezoterapisi  Hangi̇ Sıklıkta Uygulanmalıdır?

Yüz mezoterapisi başlangıçta 4-5 seans olarak uygulanmaktadır. Seansların 14 günde bir tekrar edilmesi gerekmektedir. Seans sayısı ve uygulama aralığı cildin durumuna, hastanın yaşına ve uygulanma amacına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yaşça ileride olan kişilerde ve cildi yüksek oranda yıpranmış kişilerde daha uzun seanslar uygulanabilmektedir. Yüz mezoterapi seanslarının düzenli olarak uygulanmasının ardından, mezoterapi sürecinin bitmesi ile birlikte 3 ila 6 ay kadar süre sonra mezoterapi işleminin tekrarı yapılabilmektedir. Mezoterapi işlemi sonrası cilt kendini yenilemeye devam etmektedir.

Yüz Mezoterapisinin  YüzBölgesi̇ndeki̇ Kullanım Amaçları Nelerdi̇r?

Parlaklığını kaybetmiş ve yıpranmış olan cilde sağlıklı yapısını geri kazandırmak

Ciltte sarkmaları engellemek

Cildin yaşlanmasını engellemek

Güneş ışınlarının zararlı etkilerini engellemek

Ciltte oluşan lekeleri hafifletmek ve engellemek

Ciltte oluşan çatlakları tedavi etmek

Yüz Mezoterapi̇si̇ İşlemi̇ndeKullanilan Maddeler Nelerdi̇r?

Bu terapideki aktif maddeler dehidrasyon işlemi ile sarkma ve hafif yaşlanmaya karşı koyar, yaşlanma karşıtı etkiye katkıda bulunur.

Ayrıca cildi genç, taze ve nemli tutar. Özellikle aktif bileşen olan çözelti bir tür hyaluronik asit, vitaminler, peptitler, koenzimler, yağ asitleri, amino asitler ve büyüme faktörleri kompleksini bir arada içerir.

Bu maddelerin varlığı hücrelerin metabolizmasını etkiler ve cildin daha pürüzsüz, daha sıkı ve gelişmiş görünmesini  sağlar ve bakımını aktive eder. Bununla birlikte genel olarak yüz mezoterapisinde kullanılan çözelti şunları içerir;

Hyaluronik asit

A,C,E,B1,B2,B3,B5,B6 vitaminleri

Magnezyum

Selenyum

Bakır

Nükleik Asitler

Amino Asitler

Çinko

Yüz Mezoterapi̇si̇ Sonrasi Nelere Di̇kkatEdi̇lmeli̇di̇r ?

Yüz mezoterapisi uygulaması sonrasında ilk 24 saat içinde;

Uygulama bölgesi (yüz) yıkanmamalıdır,

Spor yapılmamalıdır,

Aşırı sıcak alanlardan uzak durulmalıdır (solaryum, hamam, sauna vb.),

Alkol alınmamalı ve sigara içilmemelidir,

Cilt direkt olarak güneşe maruz kalmamalıdır ve

Bol su içilmelidir.

Hangi̇ HastaliklarinTedavi̇si̇nde Mezoterapi̇ İşlemi̇ Uygulanmaktadir?

Mezoterapi sıklıkla artrit gibi tüm eklem hastalıklarında, boyun ve bel fıtığı ağrıları, migren ve adet ağrıları, spor travmaları, varis gibi bazı damar hastalıkları, ayrıca estetik amaçlı olarak selülit basta olmak üzere, vasküler lekeler, çeşitli cilt problemleri, cilt kırışıklıkları ve saç dökülmelerini engellemek amacıyla kullanılmaktadır.

Mezoterapi çözeltisi yüze nasıl uygulanır?

Mezoterapi, enjekte edilebilir bir tedavidir. Çok ince bir iğne ile mezoderm dediğimiz vildin orta tabakasına az miktardamezoterapi ürünü verilir. Bu yaklaşık olarak üst cilt tabakasının altına 1 ila 4 milimetre kadar derine inmek anlamına gelebilir.

Mezoterapi maddelerini yüze uygulamanın ikinci bir yolu Dermabrazyon kullanmaktır . Burada, mezoterapi çözeltisi cildin yüzeysel aşınması yoluyla mezoderm içine sokulmasıdır.

Aynı zamanda, cilt savunma mekanizması bu süreci bir yaralanma olarak algılar ve derhal doğal kolajen ve elastin liflerinin üretimine yol açan iyileşme süreçlerini uyarır. Bu yüzeydeki kırışıklıkları azaltır ve cildi sıkılaştırır.

Mezoterapi ağrılı mıdır?

Mezoterapi enjekte edilebilir bir tedavidir. Teorik olarak, iğne veya mezoterapi çözeltisi nedeniyle ağrılı bir tedavi olduğu varsayılabilir, ancak uygulama pratik olarak ağrısızdır.

Bunun nedeni, mezoterapide kullanılan iğneler bu amaç için özel olarak tasarlanmış ve son derece incedir ve yüze her uygulamadan önce özel bir anestezik merhem verilmektedir. Bu da, süreci neredeyse ağrısız hale getirir.

Yüz Mezoterapisi Hakkında Bilmeniz Gereken Diğer Bilgiler

Yüz Mezoterapisi tedavisi, cilt donukluğu ile mücadele ve yüz hatlarını yeniden şekillendirmek için kullanılır. Bu nedenlerden dolayı, yüzlerine ekstra nemlendirme ve yaşlanmayı yavaşlatmak isteyen gençler arasında bile popülerdir.

Mezoterapi bileşenleri, doğal cilt kollajeninin yenilenmesine ve ince çizgilerin azalmasına katkıda bulunur. İşlem sırasında, fibroblastların aktivasyonuna ve kollajen ve elastin üretimindeki artışa neden olan ve cildinizin gençleşmesini, parlaklığını ve derinin nemlenmesini sağlayan bir mekanizma ortaya çıkar.

Sonuç doğaldır ve yaşınıza ve cildinizin bireysel ihtiyaçlarına bağlı olarak kendi terapötik yolunuzu seçme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Genellikle yan etkiye neden olmaz ve cilt tedaviden sonra özel bir bakıma ihtiyaç duymaz, böylece tedavi tamamlandıktan hemen sonra günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

İlk seanstan itibaren gözle görülür iyileşme belirtileri görülür. En yüksek etkisini  tedavi birikimsel olarak hareket ettiği için 4 ila 6 seanstan sonra tamamen gösterir. Yaklaşık 12 hafta sonra en yüksek etki elde edilir.  Bu nedenle her 15 ila 20 günde bir seanslar önerilir. Tedavilerin başlamasından 3 ay sonra, seanslar bakım aşamasına girer ve terapötik sonucu sürdürmek için her 4 ila 6 ayda bir seans ek olacak şekilde idame yapılabilir.

Yüz Mezoterapisi, kişinin ihtiyacına göre Hyaluronik  asit dolgu veya Botulinum Toksin tedavisi gibi diğer tedaviler ile kombine edilebilir.