Kimlerde Boyun Gıdı Sorunu Görülür?

            Boyun ve gıdı problemi yalnızca yaşlanma sebebi ile ortaya çıkan bir durum değildir. Bu problem hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilmektedir. Bir nevi bölgesel yağlanma problemidir. Kadın ya da erkek olsun kişiler gençlik dönemlerinden itibaren çene altında daha yoğun yağlanmaya ve gıdıya sahip olabilmektedirler. Gıdı probleminin zaman içinde ortaya çıkmasında genetik yatkınlık önemli bir etkendir.

            Kişi oldukça normal bir kiloda olsa bile boyun bölgesi bölgesel olarak çok daha yağlı olabilmektedir. Sağlık açısından gıdı problemi herhangi bir problem oluşturmasa da estetik yönden kişilere rahatsızlık vermektedir. Kilo kaybederek gıdı görünümü giderilmeye çalışılsa da çok etkili olmamaktadır. Hastalarda tıpkı yağlanma problemi yaşayan hastalarda olduğu gibi vücutta bulunan yağ miktarı azalsa da bölgesel olarak gıdıyı meydana getiren yağ dokusunun azalması mümkün olamaz. Bu nedenle boyun gıdı dolgusu operasyonu bir gereklilik haline gelmektedir.

 Gıdı Problemi Nasıl Oluşur?

            Zamanla ve yaşlanma etkisiyle bütün vücutta yıpranma ve deformasyon yaşanmaktadır. Bu durum da boyun bölgesinde yer alan kas ve yağ dokularını etkilemektedir. Yaşlanmanın etkisiyle boyun bölgesinde en belirgin biçimde oluşan değişim yüzde kat kat çizgilerin oluşmasıdır. Bununla birlikte yağ dokusu esnek hale gelerek aşağıya doğru sarkabilmektedir. Gıdı adı verilen ve çenenin altında duran katman biçimindeki şişkin görünüm de kişiyi olduğundan çok daha kilolu ve yaşlı göstermektedir. Bu da bir nevi boyun gıdı dolgusu estetiği problemidir.

 Boyut Gıdı Sorunu Nasıl Giderilir?

            Yüzdeki kırışıklık ve sarkmaların toparlanması için ayrıca gıdı probleminin ortadan kaldırılması için estetik ve plastik cerrahi kapsamı adı altında cerrahlar tarafından boyun gıdı dolgusu gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyatlarla birlikte liposuction ve germe yöntemleri uygulanmaktadır. Çok başarılı sonuçlar ortaya çıkaran ameliyatlarda genel anestezi yerine local anestezi uygulanır. Operasyon sonrasında sosyal hayata en kısa zamanda dönülebilir.

 Nasıl Bir Tedavi Uygulanır?

            Ameliyatsız gıdı ve boyun dolgusunda aknes uygulaması estetik ve plastik cerrahi ameliyatlarını tercih etmeyen hastalara ya da genel sağlık durumu cerrahi operasyona uygun olmayan kişilere uygulanan yöntemdir. Gıdı ve boyun dolgusunda aknes uygulaması radyofrekans enerjisi ile yapılmaktadır. Yüz bölgesindeki sarkmaları azaltmak ve yok etmek için boyun gıdı dolgusu yapılır. Bu işlem yüzdeki boyun ve gıdı sarkmalarını engellemek içindir. Ayrıca dolgu maddeleri cilt kırışıklıklarını veya cilt çukurluklarını doldurmak için de kullanılan bir çeşit estetik cerrahi yöntemidir.

 Dolgular boyun ve gıdı dolgusu ile birlikte ayrıca yüzde meydana gelen hacim eksikliklerini dolgunlaştırmak adına da uygulanmaktadır. Derinin altına enjekte edilmektedir. Enjekte ile dolgu enjeksiyonu bu alanı dolgunlaştırarak yükseltmektedir. Dolgu enjeksiyonun etkisi kullanılan ürünün özelliğine göre genelde belli bir süre içinde ortadan kaybolmaktadır.

            Dolgu enjeksiyonu ile artan çene projeksiyonu ile V şeklinde bir yüz şekli oluşturabilir. Bu çenenin oranı yüzün diğer özellikleri ile uyumlu hale gelebilmektedir. Bu şekilde yüzün genel estetiği artırılabilmektedir. Masseter ve Nefertiti gibi dolgu enjeksiyon teknikleri mevcuttur. Bu şekilde çenenin boyutu isteğe göre azaltılabilmektedir veya boyun bölgesindeki kırışıklar bu şekilde tedavi edilebilmektedir.