Kişide yapısal ya da zayıflığa bağlı olarak elmacık kemiği çıkık ya da çene hattı belirgin değilse veya kişide yaşın ilerlemesinden dolayı elmacık kemiği bölgesindeki hacim azalmaya başladıysa, kişiye standart estetik ölçülerine sahip olması için sıkça tercih edilen bir yöntem olan hazır dolgu enjeksiyonu işlemi uygulanır.

Yapılan bu işlemle çöküntüler ve kırışıklıklar azaldığı için, kişi hem dolgun hem de daha genç bir yüz yapısına sahip olur. Özellikle doğal ve abartılı olmadan uygulanabilmesi için deneyimli hekimler tarafından yapılması tercih edilmedir. Ortalama ömrü 1-1,5 yıl olan bu işlem sonrasında hastanın günlük hayatına hemen geri dönmesi ve sonucu anında görmesi bu uygulamanın tercih edilmesindeki önemli faktörlerdendir.

Elmacık Kemiği dolgusu nedir?

Elmacık kemiği dolgusu, hastaların elmacık kemiklerinde yaşa bağlı hacim kayıplarında, yüze istenilen formun verilmesinde, doğumdan itibaren gelen şekil bozukluklarında, kaza ve travmalara bağlı kayıpların giderilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Kliniğimizde hastanın elmacık kemiğine istenilen form ve hacmi vermek için hyaluronik asit bazlı dolguları kullanıyoruz.

Ağrılı bir uygulama mı?

Hyaluronik asit ile yapılan dolgu işlemleri öncesinde hastaya anestezik krem sürülür, bu krem iğne girişinin vereceği acıyı minimize eder.

Elmacık Kemiğinde görülen en yaygın şekil bozuklukları nelerdir?

Elmacık kemiğinde görülen en yaygın şekil bozuklukları yaşa bağlı hacim kayıplarıdır.

Dolgu uygulamasının yararlı olduğu durumlar:

Dolgu uygulamaları vücuttaki tüm hacim kayıplarında ve yaşlanmanın etkilerinin giderilmesinde kullanılır.

Elmacık Kemiği dolgusu nasıl yapılır?

Elmacık kemiği dolgusu hyaluronik asit ile yapılıyorsa, öncesinde hastaya anestezik kem sürülür yaklaşık 30 dakika içerisinde krem etkisini gösterir ve hastaya uygulama yapılır.

Uygulama Süresi

Elmacık kemiği dolgusu hyaluronic asit ile yapıldığı durumlarda işlem maksimum 1 saat sürer. Hastaya uygulama öncesinde anestezik krem sürülür, kremin etkisini göstermesi yaklaşık yarım saat, dolgu uygulamasının hekim tarafından yapılması da maksimum yarım saat ile dolgu işlemi 1 saat içerisinde tamamlanmış olur.

Elmacık Kemiği dolgusunun etkisi ne kadar sürer?

Elmacık kemiği dolgusu hyaluronic asit ile yapılırsa ortalama 6 ay – 1 sene, yağ enjeksiyonu ile yapılırsa 2-3 sene kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile yapılırsa ortalama 5 sene etkisini devam ettirir.

Elmacık Kemiği dolgusunun Yan Etkileri

Elmacık kemiği dolgusunun herhangi bir yan etkisi yoktur.

Elmacık Kemiği dolgusunda iyileşme süreci nasıldır?

Elmacık kemiği dolgusu hyaluronic asit ile yapıldığında iyileşme süresi gerektirmez. Bazı durumlarda hafif ödem yada morluk oluşabilir. Oluşan ödem ve morluklar buz uygulamaları ve haricen sürülen kremler ile giderilebilir.

Kimlere Elmacık Kemiği dolgusu yapılmaz?

Dolgu uygulaması yapılması hekimlerce önerilmeyen hastalara yapılmaz.

Elmacık Kemiği dolgusu sonrası ödem ve şişlik olur mu?

Dolgu işlemi hyaluronik asit kullanılarak yapılıyorsa, iğne girişlerine bağlı olarak hafif şişlik ve morarma olabilir, buz uygulaması ve haricen kullanılan kremler ile kolayca giderilebilir.

Elmacık Kemiği dolgusu uygulaması güvenli mi?

Elmacık kemiği dolgusu uygulaması konusunda uzman hekimler tarafından yapıldığı sürece güvenli bir uygulamadır.

Elmacık Kemiği dolgusu kalıcı mı?

Elmacık kemiği dolgusu hyaluronik asit ile yapıldığı zaman kalıcılığı 6 ay – 1 yıl arasındadır.