Yüz görünümü iyileştirmek için klasik burun estetiğinin yanı sıra ameliyatsız burun estetiği uygulamaları da tercih ediliyor. Bu uygulamalardan biri de burun dolgusu. Burun dolgusu (Liquid Rhinoplasty) burun şeklinden memnun olmayanlar için cerrahi olmayan bir seçenektir ancak herkes için en iyi çözüm olmayabilir. Ameliyatsız burun estetiği uygulamalarını merak edenler için burun dolgusu yazısını hazırladık.

Burun dolgusu (Liquid Rhinoplasty) nedir?

Ameliyatsız burun estetiği uygulaması olan burun dolgusu (Liquid Rhinoplasty), cerrahi olmayan bir yöntemle burna şekil vermek için cilt dolgu maddelerinin enjekte edilmesidir. Enjeksiyonda, hyaluronik asit gibi cilt dolgu malzemeleri buruna hacim kazandırmak için kullanılabilir. Ameliyatsız burun estetiği tekniklerinde yaşanan gelişmelerle burundaki boşluklar, girintiler, kontur eksiklikleri ve asimetriler dolgu uygulaması ile tedavi edilebiliyor.

Burun dolgusu nasıl yapılır?

İşlem sırasında doktorunuz hedef bölgeye anestezik krem ​​uygular. Ardından, uygulama öncesi belirlenen alanlara dolgu maddesi enjekte edilir. Uygulama herhangi bir kesi veya anestezi içermediğinden, işlemden hemen sonra taburcu olunur. Kısa bir süre sonra normal aktivitelere dönülebilir.

Burun dolgusunun etkisi ne kadar sürer?

Kozmetik enjeksiyonlar kalıcı olmadığı için, uygulanan dolgu maddeleri kalıcı değildir. Dolgu bir süre sonra kaybolur ve burun orijinal halini alır. Bu nedenle burun dolgusunun etkisi azalmaya başladığında, görünümünüzü korumak için  yeni bir randevu ayarlanmalıdır.

Burun dolgusunun avantajları nedir?

Burun dolgusu (Liquid Rhinoplasty), hastalara birçok avantaj sunar. Avantajlardan biri, ameliyat olmak istemeyen ya da ameliyatı düşünen fakat henüz karara veremeyen birçok hasta için iyi bir seçenek olmasıdır.

Diğer bir avantaj ise, rötuşların gerçekleştirilmesi çok kolay olmasıdır. bu sayede, belirli bir bölgeye az miktarda dolgu uygulamak için basit bir enjeksiyon yapılması yeterli olur. Ve son olarak, burun dolgusu estetik cerrahi uygulamalara göre çok daha ekonomiktir.

Burun dolgusu (Liquid Rhinoplasty) burun şeklinden memnun olmayanlar için cerrahi olmayan bir seçenektir ancak herkes için en iyi çözüm olmayabilir

Burun dolgusunun dezavantajları nedir?

İki temel dezavantaj olduğunu söylemek mümkün. İlk olarak, sonuç kalıcı değildir. Dolgu malzemelerinin türüne göre etki süreleri farklıdır. Yapılan uygulamanın sonucu, malzeme ve enjeksiyon tekniğine bağlı olarak değişiklik gösterir.

İkincisi dezavantaj, burun dolgusu ile yapılabileceklerin sınırlı olmasıdır. Burun küçültme, ileri boyutta bir tümsek ve aşırı eğiklik gibi durumlarda burun dolgusu tek başında yeterli olmaz. Bu nedenle burun dolgusu her durum için uygun değildir.

Burun dolgusunu tercih ederken neler göz önünde bulundurulmalıdır?

Burnunda köklü değişiklikler yapmak istemeyenler için burun dolgusu mükemmel bir seçim olabilir. Ameliyata karar veremeyenler ve değişiklikleri önceden görmek isteyenler için de burun dolgusu tekniği tercih edilebilir.

Estetik operasyonlar düşünüldüğünde en göz önünde bulundurulan bir konu da fiyattır. Burun dolgusu, burun estetiği operasyonuna göre daha ekonomiktir. Ancak, burun dolgusu birden fazla kez uygulanacağı için bu durum tekrar gözden geçirilmelidir.

Bazı sorunlar burun dolgusu ile kolayca düzeltilebilmesine rağmen, bazı durumlarda da ameliyat gerekebilir. Örneğin, cilt dolgu malzemeleri ile, septum deviasyonu gibi iç burun sorunlarını düzeltilemez.

Tüm bu durumları değerlendirdikten sonra, ameliyatlı veya ameliyatsız burun estetiği arasında karar vermeden önce hekiminize danışmak doğru kararı vermek için oldukça gereklidir. Görüşme sırasında; soru sorabilir, endişeleri paylaşabilir ve elde etmeyi umduğunuz sonuçları doktorunuzla beraber değerlendirebilirsiniz. Bu sayede mümkün olan en iyi kararı vermenize yardımcı olacaktır.