Alın, kaz ayakları, kaş arası çizgileri için botoks

Botoks ile kırışıklık ve derideki çizgiler geçici süre yok edilir. Botoks tedavisinin etki süresi 4-6 ay civarındadır. Etki süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu süreyi yaş, kişinin metabolizma hızı ve uygulanan bölgenin durumu gibi faktörler etkilemektedir. Hamile veya emziren bayanlar dışında hemen hemen herkes botoks işlemi yaptırabilir.

Oldukça kısa süren botoks işlemi, kazayağı, alın, boyun, kızgınlık çizgisi, kaş kaldırmak için, terlemeyi önlemek için kullanılabilir. Uygulama süresi 10-15 dakikadır. İşlem sonrası bir acı ve sızı hissedilmez. Hastalar uygulama sonrası hemen normal iş hayatına dönebilir. Botoksun uygulandığı gün spora, kuaföre veya saunaya gidilmemesi önerilir ayrıca 3 gün havuza gidilmemelidir. Aynı gün uyku pozisyonuna dikkat edilmeli yüz üstü yatılmaması gerekmektedir. Botoksun tam etkisi 5 ile 7 gün arasında tamamen görülür.

Yüz Estetiğinde Botoks

Alın, göz çevresi (kaz ayakları), kaş arası, burun yan duvarı, dudak üzerinde ince çizgiler, ağız çevresindeki kırışıklar ve boyun derisindeki kırışıklıklar ve bandlar yüz ve boyundaki mimik kasların kasılması sonucu oluşur. Kaş arası ve burun yan duvardaki çizgiler kızgın yüz ifadesi, göz çevresi ve alındaki çizgiler yaşlı ve yorgun yüz ifadesi ve ağız çevresindeki çizgiler ise üzgün bir yüz ifadesine neden olur.

Botoks yüzün bu bölgelerindeki mimik kaslarının geçiçi olarak kasılmasını bloke ederek yorgun, kızgın ve üzgün yüz ifadesini ortadan kaldırır ve kırışıksız, daha genç, daha dinç bir yüz ifadesi elde edilir.

Botoks tedavisi yüz kasları anatomisini iyi bilen tıp eğitimi almış, tecrübeli ve deneyimli kişilerce yapılmalıdır. Çok ince uçlu bir iğne ile kırışıklığa neden olan kasların üzerine yapılır. Ağrılı bir işlem değildir, yalnızca o bölgede hafif bir yanma ve acıma hissedilir. İşlem yapıldıktan sonra botoksun çevre kaslara dağılmaması için, o bölgenin ovuşturulmaması gerekir.

Alın Çizgilerine Botoks

Alın çizgilerine botoks uygulanması, Alın bölgesi yüzün üst üçte birlik bölümünü içeren bölgedir. Bu bölge gençken pürüzsüzdür. Ama kişilerde yıllar boyunca tekrarlayıcı alın kaslarının kullanımına ve foto yaşlanmaya bağlı alın bölgelerinde ciddi çizgilenmeler ya da kat izleri belirmeye başlar.

Bu kırışıklık çizgileri alın bölgesinde enine kaş arasında ise dikine hattadır. Bir ya da daha fazla birbirine paralel çizgilenmeler olabilir. Bu çizgilerin oluşum zamanı ve derinliği kişiye göre değişir. Alnı enine hareket ettiren kas frontal kastır. Kaşların çatılmasını sağlayan kas ise korrugatör kaslardır.

Bu kasların çok kullanımı ve güçlü olması bu çizgilenmelerin erken belirmesine ve derinleşmesine sebep olur. Bu çizgilenmelerin önlenmesi için bu kasların az kullanımı gerekir.

Az mimik yapan kişilerde kırışıklık belirtileri daha geç ortaya çıkar. Tam tersine istemsiz olarak bu kasları daha çok kullanan bireylerde alın çizgileri daha çabuk oluşur.

Alın çizgilerinin ya da kaş çatma çizgilerinin oluşumunu engellemek ya da tedavi etmek için öncelikle sebebini iyi anlamak gereklidir. Eğer bir kişinin alında enine çizgilenmeleri fazla ise kaş çatma ya da alın kasları kasıldığı sürece bu izler artacak ve belirgin gözükecektir.

Hiçbir ajan alın çizgilenmelerini botoks kadar azaltmakta etkili olamaz. Çünkü alın botoksu bu kasların kasılma gücünü azaltacağından alın cildi üzerine binen yük azalacaktır. Bu sayede hem alın cildindeki kırışıklıklar açılacak hem de bu kırışıklıkların artması engellenecektir. Ancak alındaki çizgiler çok derinse alın botoksu tek başına ideal sonuç sağlamaz.

Mutlaka dolgu ile takviye etmek gerekir. Ayırıcı tanıda alın cildi gerildiğinde alın kırışıklıkları kaybolmuyor ise ya da alın çizgilerinde çöküklük oluşmuşsa bu tür olgulara alın çizgilerine dolgu ve botoks kombinasyonu en iyi sonuç verir.

Başlangıç evresinde ya da hafif düzeyde alın kırışıklıklarının tedavisinde botoks tek başına yeterlidir. Alına botoks yapılması ile aynı anda uygulanan dolgunun ömrü uzar. Çünkü botoksun statik hale getirdiği alın bölgesinde dolgu üzerine kas direnci azalmıştır. Aynı şekilde kaş çatma çizgilerinin tedavisi de alın kırışıklıkları tedavisi gibidir.

Tedavide botulinum toksin tip A içeren Botox veya dysport uygulanabilir. Uygulama alanları ve dozları kişiye göre ayarlanmalıdır. Genel olarak alında oluşan çizgilenmelerin arasına yapılması kaşların yukarı kaldırıldığı sırada alında oluşan kırışıklıkları önler. Kaş üzerine botoks uygulanması ise kaş çatma kaslarını bloke eder ve kızma refleksini azaltır.

İki kaş arasına uygulanan botox proserus kasını bloke ederek burun kökünde oluşan enine çizgileri önler. Ayrıca kaş çatma kasları ile organize lifleri aracılığıyla çatma refleksinin azalmasına katkı sağlar. Alın bölgesine genel olarak 25 ünite yapılması çoğu zaman yeterli olur.

Kaş çatma ya da alın kaslarının gücü hastaya mimik yaptırılarak ve alında bıraktığı çizgiler değerlendirilerek botoks doz ayarlaması yapılır.  Etki süresi kişiye göre değişir. Ortalama 3-4 ay etki iyi bir seviyede devam eder. 4-6 ay içersin de etki biter.

Kaş Arası Botoks

Kaş arası botoksu ihtiyacının sebeplerinden Kaş çatma ya da kızma gibi mimik hareketlerinin tekrarlayıcı etkileri sonucu kaş arasında çizgi şeklinde kırışıklıklar ortaya çıkar. Bu çizgilenme tek ya da birden fazla diklemesine şekildedir. Bu çizgilerin derinliği kişinin kaş çatma kaslarının gücüne ve ne kadar mimik hareketi yaptığı ile alakalıdır. Bazı bireylerde kaş çatma hareketini sağlayan korrugatör kaslar çok güçlüdür. Bu güçlü kasılma kaş arası bölgede ciddi bir baskı yaratır. Tekrarlayıcı hareketlerin sıklığı ise kişinin jest ve mimiklerine bağlıdır.

Kaş çatma hareketi sonrasında oluşan çizgilenme kişiyi daha kızgın ve asabi gösterir. Bu çizgilenme zamanla derinleşir ve ciltte hacim kaybı oluşturur. Bu evre oluşmadan tek başına Botoks kaş arası çizgiyi tedavi etmede yeterlidir. Bu yüzden botoksun kaş arası çizgi derinleşmeden uygulanması hem görünümü güzelleştirir hem de çizgilenmenin önlenmesi için koruyucu etki yaratır. Botox her bireyde kaşların çatma kasları üzerine aynı etkiyi sağlamaz. Çünkü botoksun kaslarda etkinliği ve duyarlılığı kişiye göre değişebilir. Genel olarak 15 ünite uygulanması yeterlidir. Bu doz kimi bireylerde kaşların çatmasını azaltırken kimi bireylerde tamamen bloke edebilir.

Herkesin bu bölgede istediği etkinlik farklılık gösterebilir. Bazı hastalar kaşları hiç çatmamak isterken bazı hastalar ise az miktarda kaş çatma hareketi yapmak isterler. Benim genel tarzım hastanın beklentilerini karşılamakla birlikte kişinin ifadesini bozmayacak kadar kaş çatma fonksiyonunu korumaktır. Bu kaş çatma etkisi kaş arası çizgilenme üzerine etkisi olmazken doğal ifadenin bozulması da engellenmiş olur.

Eğer kaş arası çizgi derinse tek başına Kaş arası botoksu maksimum etkiyi sağlamaz. Çünkü kaş arası çizgilenmede artık hacim kaybı olmuş ve çizgilenme kat izi formuna dönmüştür. Bu kat izi formunu düzeltebilmek için Kaş arası botoks ile beraber dolgu uygulaması en iyi sonucu verir. Kaş arası çizginin sayısı ve derinliğine göre uygulanacak dolgu miktarı değişebilir. Ortalama 0.5-1 cc doz çoğu zaman yeterlidir.

Kaş arası botoks ve dolgu uygulamaları kaş arası çizgilenmelerin tedavisinde etkin rol oynar. Tek başlarına uygulanmalarına karşın kombine uygulanmaları her zaman daha iyi bir sonuç verir. Ayrıca burun kökündeki tavşan çizgileri de yine botox ve dolgu uygulamaları ile tedavi edilebilir.

Dolgu uygulamaları, Medikal Estetik alanında en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Hyalüronik asit ise dolgu uygulamalarında en çok başvurulan dolgu maddesidir. Cildimiz yaşlandıkça kollajen, elastik lifler ve hyaluronik asit miktarında azalma meydana gelir. Dolgu uygulamalarında, ciltte yaş alma ile birlikte azalan hyaluronik asit, küçük iğneler yardımıyla cilt altındaki problemli olan yerlere enjekte edilir. Jel kıvamındaki hyaluronik asit cildin su tutma kapasitesini arttırarak yoğunluk sağlar.

Kaş arası, Nazolabialbölge, Dudak üstündeki dikey çizgiler en sık uygulama alanlarıdır.

Boyunda ve el sırtında da düşük molekül ağırlıklı dolgulardan faydalanılmaktadır. Kemerli olan burunların düzeltilmesi ya da burun ucunu kaldırmak için de dolgu uygulamalarından faydalanılmaktadır.