Göz altı ışık dolgusu genel itibari ile göz altında oluşan torbalar, morluklar, çökmeler ve oluklar gibi oluşumların ortadan kaldırılması için kullanılır. Dolgunun amacı göz altındaki yıpranma görüntüsünün ortadan kaldırılmasıdır. Uygulama genel itibari ile orta yaşta ki kişiler üzerinde gerçekleştirilir. Ancak genetik faktörlerden dolayı küçük yaştaki kadın ya da erkek çocukları üzerinde 18 yaşını tamamlamaları şartı aranır.

Özellikle göz altındaki karanlık, gölgeli, koyu halkalardan ve torbalardan kurtulmak isten kişiler üzerinde göz altı ışık dolgusu sıklıkla yapılır. Bu işleme ihtiyaç duyulmasının nedenleri  yorgun, uykusuz görünüm ve enerjik görüntünün göz kısmında kayboluyor olmasından dolayıdır.

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Göz altı ışık dolgusu işlemi yapılırken lokal anestezi tercih edilir. Ancak anestezi yapılmadan önce kişinin his ve cilt yapısı kontrol edilir. Daha sonra temizlik için bazı solüsyonlar ile göz çevresi dairesel olarak temizlenir. Aynı zaman da bu solüsyonlar içerisinde anestezi içeren maddelerde bulunduğu için hasta işlem sırasında hiçbir acı hissetmez.

Işık dolgusu sayesinde kişilerin göz altında ki problemler en  iyi şekilde ortadan kaldırılır. Bu dolgu işleminin diğer dolgu işlemlerinden en büyük farkı, deri esas alınarak değil, kemik üzerinde dolgunun yapılıyor olmasıdır. Dolgu sırasında kullanılan malzeme jel  yapısındadır.  İşlem oldukça yavaş ve kontrollü bir şekilde yapılır. İşlemin yapılma süresi ve tüm dokuya enjekte işlemi toplamda 30 dakika kadardır.

Göz Altı Işık Dolgusu Yaptıranlar

Göz altı ışık dolgusu operasyonunu yaptıran kişiler göz altına en az 5 saat boyunca su teması ettirmemelidir. Ayrıca dolguyu yaptıran kişilerin uyku sırasındaki aldıkları pozisyon gözü rahatsız etmemeli ve gözaltı dolgusunda kullanılan buz torbaları ise doğrudan operasyonun yapıldığı alanın üzerine uygulanmamalıdır.

Operasyon sonrası gözde kaşınma veya yanma gibi durumlar söz konusu olacağından dolayı göz ovuşturulmamalı ve gözde doktor tavsiyesinde olmayan ilaçlar kullanılamamalıdır. Aynı zamanda belirlenen gün içerisinde sıcak su ve banyo işlemlerinden uzak durulmalıdır. Doktorun bilgisi dışında ilaç kullanılmamalı ve kullanılacak ilaçlar kan sulandırıcı ilaçlar olmamalıdır.

Göz Altı Işık Dolgusu Zararları

Göz altı ışık dolgusu işlemi gözdeki oluk, morluk ve gölgeli görüntünün ortadan kaldırılması amacıyla zararsız bir işlem olarak gerçekleştirilir. Çünkü uygulamada kullanılan asidik özellikteki dolgu malzemelerinin aynısı göz çevresindeki hücrelerde de yer alır. Böylece ortaya göze zarar verici ya da yan etki gibi durumlar çıkmaz. Aynı zamanda gözün çevresindeki problemlerin ortadan kaldırılması ve cildin daha genç görünmesini sağlayan bir yöntemdir.

Dolgu işleminde yoğun olarak kullanılan maddelerin içerisindeki bulunan asidik özelliklerin çoğu vücutta hali hazırda bulunur. Buda vücudun dolguyu daha çabuk benimsemesini sağlar. Dolgunun zarar vermiyor olmasının yanında cilt yapısından dolayı kızarıklık, göz altında şişme ve morarma görülebilir. Ancak bu durumlarda geçici olup göz altında bir problem oluşturmaz.

Işık Dolgusu Nasıl Etki Eder?

Göz altı ışık dolgusu kişinin göz altında ki probleme ve cilt yapısına göre uygulanır. Bazen tek seans ile problem ortadan kaldırılabilirken, bazen de bu işlem 3 ila 4 seansa çıkabilir. İlk seanstan itibaren ışık dolgusu etkisini göstermeye başlar. İlk seansın üzerinden bir hafta geçmesinin üzerine ışık dolgusundaki etki gözle görülebilir bir duruma gelir. Eğer ki diğer seanslar gerçekleşecekse 3 hafta sonrasında 2. Seans düzenlenir.Işık dolgusu etki ederken az miktarda kızarıklık ve morluk beraberinde ortaya çıkabilir. Ancak bu durumlar geçici olup kişilerin endişelenmesine gerek yoktur.

Göz Altı Işık Dolgusu Kalıcılığı

Göz altı ışık dolgusu operasyonu başarılı bir şekilde geçirildikten sonra kalıcılığı zamanla gözlenir. Ancak bazı standart tiplerde bu durum net bir şekilde ortaya koyulabilir. Özellikle hiçbir problem yaşanmayan ve gayet seansları iyi cevap veren göz altı dolgusu bir veya 2 yıl kalıcı olabilir. Göz altı dolgusunun kalıcılığını cilt yapısı doğrudan etkiler.

Göz Altı Işık Dolgusu Fiyatları

Göz kısmındaki çukurun, torbanın ve derinin yapısı uygulanacak işlemi etkilediği için fiyatı da doğrudan etkiler.  Işık dolgusu operasyonunda kullanılan malzemenin kalitesi,  seans sayısı yine fiyatı etkileyen unsurlardandır. Kişinin göz altı problemlerinden hangisinin giderileceğini istemesi durumu da fiyatı etkileyebilir. Fiyat konusunda net bilgi alabilmek için doktorunuza muayene olmak en doğrusudur.